Kategória:India zenéje

A lap korábbi változatát látod, amilyen Bandolo (vitalap | szerkesztései) 2011. június 15., 06:56-kor történt szerkesztése után volt.

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Az indiai szubkontinens kulturális értékei között kiemelkedő szerepet tölt be a zene, amelynek India esetében is három fő csoportja különböztethető meg. Az első az Indiában élő különböző népek és etnikumok népzenei formái, amelyek olyan változatosságban lelhetők fel, hogy ezek sajátosságai több tucat kutató egész életére kiterjedő munkásságával is csak éppen hogy a felszínt érinthetné.

Indiai népzenészek. Fotó: Sukanto Debnath.

A népzenei műfajok esetében – akár más ázsiai népek hasonló műfajainak vizsgálatakor – mindössze egyetlen lényeges különbséget fedezhetünk fel, amely azonban rendkívül jellemző az indiai népek zenéjére. Ez az a legalábbis évszázadok óta megfigyelhető és egyértelmű tendencia, amely azt mutatja, hogy az egyes indiai népek és etnikumok saját zenei formáikban rendkívül gyakran használnak olyan zenei elemeket és hangszereket, amelyeknek eredete a klasszikus zenében gyökerezik. Például a radzsasztáni népi műfajokra jellemző, hogy átvettek, majd leegyszerűsített formában használtak olyan hangszereket, amelyek a tradicionális, vagyis klasszikus zenében már évezredek óta használatosak voltak.

A népzenei formák kezdtek egyre sűrűbben átvenni elemeket a rendkívül régi hagyományokon nyugvó klasszikus zenéből, természetesen egyszerűsítve azokat, illetve adaptálva saját formáik sajátosságaihoz.

India zenéjéről szólva, mindenképpen az úgynevezett klasszikus zene az, amely meghatározója minden indiai zenei műfajnak, noha ma már eldönthetetlen, hogy a drámai műfajok, avagy az önálló zenei formák jelentek-e meg előbb.

A harmadik csoportot (a népzenei formák és a klasszikus zene után) a szakrális és alkalmi zenei formák jelentik Indiában, amelyek legtöbbször a klasszikus zene egy leegyszerűsített, illetve alkalmazott változatát jelentik.

Ilyen formák a hindu hagyomány bhadzsanjai, és kirtanjai, vagy a mogul hódítás következtében udvari zeneként virágzó olyan műfajok, mint a qawali vagy a thumri. Ezek a műformák mindig klasszikus zenei elemeket foglalnak magukba, éppen ezért csak a klasszikus zene vonatkozásában érthetőek, legalábbis zenei tekintetben.

A(z) „India zenéje” kategóriába tartozó lapok

Az összesen 4 lapból a következő 4-t listázza ez a kategóriaoldal, a többi a további oldalakon található.

Személyes eszközök